Рекомендації по вибору радіатора

Радіатор водяного опалення, або, як його ще називають, батарея, знайомий кожному. Саме цей пристрій створює в наших квартирах тепло взимку. Прогрес не стоїть на місці, і на зміну чавунним монстрам радянських часів прийшло нове покоління – алюмінієві, біметалеві, стальні панельні радіатори та мідно-алюмінієві ковектори. Який радіатор обрати? Які переваги і недоліки того чи іншого типу радіатора?

Сталеві панельні радіатори

Стальний радіаторРадіатори такого типу виготовлені з двох сталевих пластин товщиною 1,25-1,5 мм, у яких виштампувані поглиблення, утворюють колектори і сполучні канали. Пластини з’єднують за допомогою зварювання. Висота сталевих радіаторів – 200, 300, 400, 500, 600 і 900 мм, а довжина – від 400 мм до 3 м.

Велика площа панелей та наявність оребрення в міжпанельних просторі забезпечує високий рівень тепловипромінювання, що підвищує комфортність опалення. Сталеві радіатори розраховані на тиск до 10 атмосфер, але якщо в них виявиться повітря, то вони почнуть корозіювати, тому зливати з них воду довше, ніж на два тижні, не варто: почнеться процес корозії, який зупинити вже неможливо. Встановлювати сталеві панельні радіатори у центральні системи опалення не рекомендується у зв’язку з тим, що у випадку гідравлічного удару (більше тиск 13 атмосфер) радіатор може роздутися до форми бочки або прорватися, а також якщо зі стояків на літо зливається теплоносій (вода) і радіатор не перекривається. Якщо теплоносій (вода), який протікає через цей радіатор не зовсім чистий, то в нижній частині панелей осідає бруд (відбувається “замулювання” радіатора). Сталеві панельні радіатори є конвекційно-випромінюючими приладами опалення. На сьогодні саме такі радіатори є найкращими за співвідношенням ціна/якість для закритих автономних систем опалення.

Переваги:

-низька ціна

-висока тепловіддача

Недоліки:

-бояться відсутності теплоносія

-низький робочий тиск, бояться гідроударів.

Висновок: найкращий вибір для сучасних автономних систем опалення.
Ми пропонуємо сталеві панельні радіатори KERMI (Німеччина), COPA (Туреччина-Німеччина), PURMO (Фінляндія-Польща)

Алюмінієві секційні радіатори

алюмінієві радіаториСекційні радіатори з алюмінієвих сплавів – елегантні, легкі , з високим рівнем тепловіддачі – користуються великою популярністю на українському ринку.
Потужність радіаторів (і, відповідно, їх потужність) легко підбирати, змінюючи кількість секцій. З урахуванням широкої гами міжосьових відстаней в 300, 350, 400, 500,600, 700 і 800 мм завжди можна підібрати конфігурацію, що відповідає різним архітектурним особливостям приміщення (ширина прорізів, простінків, висота ніш тощо). Кожна секція має верхній і нижній колектори, з’єднані вертикальним каналом. Алюмінієві секційні радіатори є конвекційно-випромінюючими приладами опалення.
Завдяки високим теплопровідним властивостям алюмінію, ці радіатори мають максимальну тепловіддачу (при міжосьовій відстані 500 мм, вона складає близько 200 Вт на секцію) і оптимальну ціну, проте алюмінієві радіатори мають один суттєвий недолік – це електрохімічна реакція оксиду алюмінію, що покриває внутрішні стінки радіатора з лужними і кислотними теплоносіями, наприклад, їх категорично не рекомендується використовувати з водою з водогону м. Полтава в якості теплоносія. До переваг алюмінієвих радіаторів можна віднести найбільшу тепловіддачу з усіх існуючих типів радіаторів.

Переваги:
-оптимальна ціна
-висока тепловіддача
-велика площа прохідного перетину міжколекторних трубок
-елегантний дизайн
-мала вага секції
-високий робочий тиск
Недоліки:
-надмірна чутливість до якості теплоносія.
Висновок: категорично не рекомендуються для встановлення загальних системах опалення та в автономних системах з лужним та кислотним теплоносієм.

Секційні біметалеві радіатори

біметалеві радіаториБіметалеві секційні радіаториБіметалеві секційні радіатори вдало поєднують найкращі властивості секційних алюмінієвих і сталевих трубчастих радіаторів: міцність (витримують тиск до 40-50 атмосфер), довговічність (термін служби – до 20 років) і високий рівень тепловіддачі в поєднанні з сучасним дизайном.
Як випливає з назви, у біметалевому радіаторі застосовуються два метали – сталь і алюміній. Все що стикається з теплоносієм (водою) повністю виконано із сталі, що дозволило виключити контакт теплоносія з алюмінієм і збільшити початкові робочі параметри (тиск 35 атмосфер, при температурі теплоносія 110 °С ). Сталеві трубки тримають тиск і чинять опір корозії, а алюміній швидше передає тепло повітрю.
Обжим сталевих трубок під великим тиском в процесі лиття створює в них попередні напруги, які дозволяють, по-перше, протистояти тиску води і, по-друге, компенсувати різницю температурної деформації сталі та алюмінію і зберігати теплопередачу постійною. Колектори секцій прості за формою і не мають кишень, де могли б утворюватися повітряні пробки. Малий діаметр каналів (в алюмінієвих радіаторах такий отримати складно) дозволяє скоротити в 2-3 рази об’єм теплоносія. Тому біметалевий радіатор швидко реагує на команди термостата і забезпечує режим комфортного опалення. Для ущільнення стиків між секціями в радіаторах використовуються високонадійні силіконові прокладки. Точно виготовлені канавки для розміщення силіконових кілець гарантують герметичність стику, незалежно від зусиль стягання секцій. Секційні біметалеві радіатори є конвекційно-випромінюючими опалювальними приладами.
Можна сказати, що висока вартість біметалічних радіаторів (на 15-20% дорожче алюмінієвих) цілком виправдовується більш високою надійністю. І якщо на міську квартиру в 100 м2 Вам доведеться викласти зайві 100-300 $, то це зовсім невелика плата за відчуття повної впевненості в надійності Ваших радіаторів.

Переваги:
-висока тепловіддача (від 170 до 200 Вт при міжосьовим відстані 500 мм)
-високий робочий тиск (до 35 атмосфер)
-елегантний дизайн
-нейтральність до хімічного складу теплоносія
-маленький об’єм теплоносія
Недоліки:
-висока ціна (на 15 – 20% дорожче алюмінієвих радіаторів)
-менша, ніж у алюмінієвих радіаторів площа прохідного перетину міжколекторних трубок
Висновок: найкращий варіант для загальних систем опалення.

Мідно-алюмінієві конвектори
мідно алюмінієві радіаториЗ точки зору визначення найбільш раціонального рішення серед обігрівальних приладів особливий інтерес представляють мідно-алюмінієві конвектори, виготовлені з мідних трубок і алюмінієвих пластинок. Головне, що таку конструкцію відрізняє – відсутність поділу на секції у самому приладі. Він являє собою єдине ціле. В металевому корпусі знаходиться мідна трубка (змійовик), на якій закріплюються вертикальні алюмінієві ребра. Таке розташування пластин обумовлює високу тепловіддачу. Сам змійовик виготовляється пайкою. Ця трубка цілісна і сама по собі запросто витримує тиск до 60 атмосфер. При виготовленні мідно-алюмінієвих опалювальних приладів не застосовуються полімери. Конвекційні прилади опалення майже все тепло від теплоносія передають за допомогою конвекційних природних процесів, тобто за рахунок циркуляції повітря всередині приміщення, що обігрівається по всьому об’єму знизу вгору. При цьому циркулююче повітря саме стає теплоносієм, коли проходить через нагрівальні елементи опалювального приладу. Як правило, робоча поверхня таких елементів має ребристу поверхню. Крім цього, всередині пристроїв спостерігається низький рівень відкладення карбонатів за рахунок високої гладкості внутрішньої поверхні мідних труб. Теплопередача від мідно-алюмінієвого конвектора всередину приміщення, яке обігрівається, здійснюється за допомогою конвекції. Конвекційний радіатор бічними площинами випромінює не більше 10 % своєї потужності, все інше віддає конвекцією, тому він не буде марно гріти стіну.
Переваги:
– неймовірно висока тепловіддача;
– малі габарити;
– довговічність експлуатації;
– низька інерційність приладу;
– має високу тепловіддачу при низьких температурах теплоносія;
– високий робочий тиск;
– нейтральність до хімічного складу теплоносія;
– дуже малий об’єм теплоносія;
– низька вага приладу;
– різноманітність дизайну та місць монтажу.
Недоліки:
– висока ціна
Висновок: найкращий варіант для котеджного будівництва.

Секційні чавунні радіатори
Чавунні батареїСекційні чавунні радіатори відомі усім з дитинства. Відносяться до застарівших приладів опалення і у країнах ЄС не використовуються. Мають малу поверхню тепловіддачі і низьку теплопровідність матеріалу, нагрівання відбувається в основному випромінюванням і близько 20% передається повітрю конвекційно. Поширена в СРСР секція чавунного радіатора МС-140 важить 7,5 кг, вміщує 3 літри теплоносія, і має всього 0,23 м2 поверхні нагріву. В кожній кімнаті потрібно було мати батарею з 8-10 чавунних секцій чи навіть більше. У великій квартирі чи котеджі вага всіх чавунних батарей та води в них може бути більше тони. Рух теплоносія через секцію занадто повільний, що не сприяє оптимальному теплообміну.
В довідниках наводиться потужність теплового випромінювання для чавунної секції МС-140 в межах 160-180 Вт при температурі теплоносія 90°С. Проте така потужність досягається лише в ідеальних (лабораторних) умовах, котрі в реальному житті недосяжні. Оскільки потужність випромінення сильно залежить від температури, то реальна тепловіддача від чавунної секції при температурі теплоносія 60°С буде не більше 50 Вт. Тож робоча температура теплоносія має бути близько 75°С при невеликих морозах. Порахуйте, яка потрібна потужність котла щоб нагрівати декілька сотень кілограм води до 75°С і яка буде витрата газу? Естетика чавунних радіаторів, м’яко кажучи, недосконала і не пасує до будь-якого інтер’єру тому їх ховають за декоративними екранами. Екрани повністю ізолюють теплове випромінювання і залишають лише слабкий конвекційний поток нагрітого повітря. Тоді чавунному радіатору нічого не залишається, як гріти стіну, на якій він встановлений. Стіна, відповідно, передає це тепло зовнішньому повітрю. Секційні чавунні радіатори є випромінюючими приладами опалення.
Переваги:
– довговічність експлуатації
Недоліки:
– низька теплова потужність;
– висока енергоємність;
– погана тепловіддача;
– застарілий дизайн.
Висновок: категорично не рекомендуються до встановлення в будь-яких системах опалення.

Розкажіть про свої враження або задайте запитання