“Зелені тарифи” стимулюють використання ВДЕ

15 січня Міжнародне агентство з відновлюваної енергії IRENA провело круглий стіл для чиновників і бізнесменів на тему: «Стимулювання використання автономних об’єктів відновлюваної енергетики: на шляху до глобального доступу до електроенергії і досягненню цілей сталого розвитку».

Участь в заході також взяв глава Держенергоефективності Сергій Савчук, який представляв Україну і її напрацювання в стимулюванні виробництва і споживання електроенергії з поновлюваних джерел. За його словами, поштовхом для розвитку цієї сфери в країні став, прийнятий в 2015 році Закон України № 514-VIII, який створив нові вигідні правила гри на ринку відновлюваної енергетики.

«Зокрема, цим Законом „зелений тариф“ прив’язаний до курсу євро до 2030 року. Встановлено „зелені“ тарифи на виробництво електроенергії сонячними і вітровими установками приватних домогосподарств потужністю до 30 кВт. Як тільки Закон почав діяти, кількість домогосподарств, які встановили сонячні панелі відразу збільшилася на 40,4%, а через квартал — на 84,8%. У минулому році така динаміка попиту збереглася. Іншими словами, сотні власників приватних будинків переходять на чисті джерела енергії, стаючи менш енергозалежними», — розповів Савчук і додав, що все це завдяки тарифу, за яким домогосподарства можуть продавати надлишок згенерованої електроенергії державі.

Савчук підкреслив: «Загалом, в Україні близько 6,5 млн приватних домогосподарств , тому можна говорити про можливість створення величезного ринку внутрішнього споживання сонячних панелей».

Також він зазначив й інші зміни — скасування «місцевої» складової, збільшення розміру «зеленого» тарифу для виробників електроенергії з біомаси та біогазу до 12,38 євроцентів за 1 кВт-год, введення надбавки за використання обладнання вітчизняного виробництва.

У Держенергоефективності впевнені, що даний закон оживив ринок. Після реформування системи «зелених» тарифів темпи введення потужностей ВДЕ в 2016 році почали відновлюватися. Так, протягом 11 місяців минулого року було встановлено 71 МВт нових потужностей об’єктів, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. З них 52 МВт — це потужності фотоелектричних систем. Щокварталу кількість домогосподарств, які встановлюють сонячні панелі, збільшується на 40-50%.

Джерело

Розкажіть про свої враження або задайте запитання