Цього року в Україні збудували 50 нових об’єктів ВДЕ

За 9 місяців 2017 року в Україні почали працювати понад 50 нових об’єктів що виробляють енергію з відновлювальних джерел. Їх загальна потужність склала 201,7 МВт.

Це в півтора рази більше, ніж було введено в 2016-му станцій і блоків “чистої” енергії, і майже в сім разів перевищує показник 2015 року. В цілому галузь за 2017-й рік залучила 345 млн євро інвестицій.

Частка сонячних електростанцій (СЕС) в загальному прирості перевищує 80%. Але Віталій Севостьянов, технічний директор компанії Вітрові парки України, знає: альтернативою сонця все частіше стають вітроелектростанції (ВЕС).

У середині жовтня у Миколаївській області запустили другу чергу Тузловському ВЕС. А потім міжнародна компанія EuroCape New Energy заявила, що з наступного року на українському березі Азовського моря почне будувати найпотужнішу – на 500 МВт – вітроелектростанцію у Східній Європі. “Галузь зараз показує неймовірні темпи розвитку”, – з гордістю каже Севостьянов.

Його компанія за рік запустила чотири нові вітротурбіни. І так само вчинили всі конкуренти. За перше півріччя 2017-го сектор альтернативної енергії поповнився 41 блоком сонячних і вітрових електростанцій, 7 об’єктами малої гідроенергетики і 4 електростанціями на біогазі. “За всю історію України у нас ще ніколи не було такого зростання”, – говорить Сергій Савчук, голова Держагентства з енергоефективності та енергозбереження (Держенегроефективності).

Втім, альтернатива все одно поки займає невелику частку ринку електроенергії. За підсумками минулого року вона відвоювала собі всього-то 0,8% від загального виробництва. А в 2017-му навіть з урахуванням рекордного зростання цей показник доросте лише до 1,5%. Тоді як в Німеччині, наприклад, він становить 34%. При цьому технічні можливості дозволяють Україні, за оцінкою ряду експертів, довести зелену частку в національному енергобалансі до 30%.

Альтернативна енергетика ще й безпечна і не вимагає стільки обслуговуючого персоналу, як традиційна, зазначає Валерій Боровик, голова правління альянсу Нова енергія України. Мовляв, при видобутку вугілля є ризик вибуху метану. Ще вище потенційний ризик в атомній енергетиці. А у випадку з ВЕС і СЕС все набагато простіше: інвестував в устаткування, запустив його – і отримуєш гроші. “Все контролює автоматика”, – додає експерт.

Зараз у країни є шанс не просто наздогнати європейські держави з виробництва вітро- та сонячної енергії, а й по максимуму використовувати величезний потенціал в біоенергетиці. Це тим більш актуально в ситуації, коли Україні потрібна енергонезалежність.

За матеріалами НВ

Розкажіть про свої враження або задайте запитання